Pieśni

karkonoskie

premiera
21 / 09 / 2024

 

 

CZAS
21 / 09 / 2024

MIEJSCE
Artystyczna Stodoła – http://bukowiec.io/
Robotnicza 9, Bukowiec

WSTĘP WOLNY
Obowiązują zapisy ⇩

REZERWACJE MIEJSC
formularz online lub
spizarnia.fan@gmail.com
(w wiadomości proszę podać imię, nazwisko oraz ilość biletów)

O projekcie:

Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad ludowością i muzycznym folklorem naszego regiony. Historia nie jest łatwa. Kultura, sztuka były tworzone zarówno przez Czechów i Prusów, jak i naszych Rodaków i Rodaczki. Warto również wspomnieć o osobach przesiedlonych, które po drugiej wojnie światowej stanowiły większość nowopowstałego społeczeństwa. Dziedzictwo muzyczne Karkonoszy jest skomplikowane.

 

Postanowiliśmy zbadać sprawę, a wyniki naszych poszukiwań przedstawić w formie koncertu. Repertuar jest złożony z pieśni tradycyjnych skomponowanych w nowoczesny sposób.

Kto tworzy lokalny folklor?
Z tym pytaniem, podobnie jak Kolberg, udaliśmy się w podróż po okolicznych wioskach i gminach, by poznać lokalne historię i muzykę.
W ramach projektu poznaliśmy trzy zespoły, które podzieliły się z nami swoim dziedzictwem. W Łomnicy, a dokładnie w świetlicy „Warszawianka”, spotkaliśmy się z zespołem „Karkonosze”, który ze swoim repertuarem zwiedzili pół Europy. W Piechowicach lokalny Zespół Szklarki zadziwił nas dużym zaangażowaniem (nie tylko twórczym) na rzecz gminy. W wiosce Dziwiszów zauroczył nas mały lokalny zespół Dziwiszowianki. Własnymi siłami, lecz bez instrumentów, śpiewając lokalne piosenki, które sięgają nawet w drugiej połowie 20 wieku. Tak poznaliśmy ludzi pełnych pasji, dla których muzyka to nie tylko rozrywka i tradycja, ale przede wszystkim integracja i radość. Ich utwory oraz opowieści wraz historią regionu stały się inspiracją do stworzenia koncertu.
Czy Karkonosze mają swój folklor?
“Pieśni karkonoskie” to projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe regionu Karkonoszy oraz poszukiwanie jego muzycznego folkloru. Skomplikowana historia Dolnego Śląska nie pozwala na proste określenie jego muzyki ludowej, dlatego twórcy ze Spiżarni.FAN ruszyli na poszukiwanie regionalnego folkloru.

Zadaniem wydarzenia jest ocalenie od zapomnienia utworów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, które dalej obecne są wśród mieszkańców powiatu karkonoskiego.

Efektem końcowym projektu jest stworzenie autorskiego koncertu, w którym wystąpią na jednej scenie muzycy amatorzy z profesjonalnymi wykonawcami, gdzie muzyka ludowa osiągnie swoją nową jakość poprzez dodanie jej warstwy elektronicznej i instrumentalnej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury” EtnoPolska 2024.

W skrócie:

Artystki i artyści Spiżarni.FAN oraz zespół Dziwiszowianki zapraszają na koncert “Pieśni karkonoskie” już 21.09.2024 w malowniczym Bukowcu przy ul. Robotniczej 9.

Wydarzenie bezpłatne, lecz z ograniczoną liczbą miejscobowiązują zapisy.

Plakat "Pieśni Karkonoskich" zachęcający do udziału w koncercie. Na plakacie widać artystów ze swoimi instrumentami stylizowanych na vintage ubiór.

Dofinansowanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

Partnerzy

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Bukowiec. Folwark i Park.

Piechowicki Ośrodek Kultury

Karkonosze. Zespół Folklorystyczny z Gruszkowa

Związek Gmin Karkonoskich

Zespół Dziwiszowianki

Twórcy

Zagrają:
Małgorzata Wasiucionek- Potera – skrzypce,
Adam Potera- akordeon i instrumenty perkusyjne.

Zaśpiewają:
Katarzyna Brajner – sopran,
Przemysław Piskozub – baryton
oraz Zespół Dziwiszowianki

w kompozycjach Adama Potery zainspirowanego muzyką tworzoną w regionie.

Koncert poprowadzi:
Mateusz Brodowski

Skip to content